Elektroskanzen Čechův mlýn

2014-cechuv-mlyn-1-smallObdobí náhlých bouřek a přívalových dešťů zrovna nepřeje delším výletům. Proto je nutné využít každou příznivou předpověď počasí. A na sobotu 9. srpna to vypadalo velmi optimisticky. Sáhl jsem tedy do seznamu případných cílů a začal plánovat trasu. Výlet totiž musí mít svůj cíl. Jen tak kroužit můžete na kolotoči, ale výlet má mít cíl, který bude dobyt. I kdybychom měli vyplenit třeba cukrárnu.

2014-cechuv-mlyn-3-small

Tím naším cílem se stal Čechův mlýn na Berounce. Je to malé muzeum počátku výroby střídavého proudu u nás. Ale k němu vede asi 85 km dlouhá cesta. Po silničkách, kde potkáte snad jen traktor. Přes vesničky, kde krav a koz je více než lidí. Přes klikatá údolí i daleké výhledy. Nejraději mám, když po silničce plné zatáček vyjedeme z údolí a najednou se objeví daleké rozhledy. Všude pole, louky, lesy, a mezi nimi se klikatí silnička lemovaná stromořadím. A po ní uhání v modravém obláčku naše prdlavky. Romantika.

2014-cechuv-mlyn-2
Když už jsem plánoval trasu, nemohu minout Kolešovice. O prázdninách sem každou sobotu jezdí parní vlak. A to je pro mne velmi silný magnet. Odpočinková pauza je tedy na místním nádražíčku. Naštěstí krásu parního stroje ocení i ostatní a tak je to příjemné zpestření na naší cestě. Kličkovaná mezi vesnicemi nás zavede i do Pavlíkova nedaleko Rakovníka. Je zde pěkné muzeum motocyklů. Tentokrát jej mineme a stavíme až u Velké Bukové. Je tady rozhledna. Polovina schodiště vede vnitřkem, polovina vnějškem. Křivoklátsko odtud máte jako na dlani.

2014-cechuv-mlyn-4
Odtud je jen kousek do Roztok u Křivoklátu. Zde se k nám přidal Tomáš, který se vracel ze Stříbrné Skalice. Setkání se povedlo načasovat téměř dokonale a tak můžeme společně zasednout k obědu. A bylo nás sedm. Posilněni kličkujeme podél Berounky do Šlovic. Dál pokračuje jen úzká cesta dolů k Berounce. Tak úzká, že ani internetový plánovač tras vás na ni nenavede.  Dole na nás čekal hlavní cíl výpravy, Čechův mlýn.

2014-cechuv-mlyn-5
Bývalý mlýn, ve kterém se dochovala vodní elektrárna, je vlastně skanzenem počátků elektrické doby u nás. Jak to tenkrát bylo, vám zde bude vyprávět ing. Petr Čech, pokračovatel zakladatele mlýna. Dozvíte se nejen technické informace, ale také o významných lidech elektrického pokroku, v čele s Emilem Kolbenem. A že to bude povídání zapáleného nadšence, na to se můžete spolehnout.

2014-cechuv-mlyn-6
A vyrážíme zpět k domovu. Opět po silničkách, kde … , přes vesničky, kde … , však už znáte. Počasí vydrželo luxusní až do úplného konce, oprava strojů nebyla potřeba žádná, zážitků plno. Zase jeden vydařený den. A můžeme opět sednout k mapě, najít cíl a naplánovat trasu. Další víkend se blíží, a když počasí dá, i motory se spustí.

Za RR Martin

Fotogalerie

Naše trasa - http://www.mapy.cz/s/bXDB

Elektroskanzen Čechův mlýn - http://www.elektroskanzen-slovice.cz/
Železnice Kolešovice - http://kolesovka.eu/
Rozhledna Velká Buková - http://www.velkabukova.cz/rozhledna/

Další informace