Muzeum letecké bitvy v Kovářské

rr-muzeum-kovarska-1-smallA je to tady. První jarní vyjížďka Rychlé roty. Tedy ta oficiální, protože pochybuji, že by někdo vzhledem k letošnímu jaru ještě nevyjel. Blížím se k parkovišti u Povodí Ohře a jsem lehce zmaten. To se koná nějaká demonstrace, či co? Je tu nečekaně dlouhá řada strojů a nespočet přihlížejících. Tak to je důstojný rozjezd. Sešlo se deset historických strojů a šest motocyklů současných. Nutno podotknout, že objem motorů dvou těchto motocyklů by obsáhl objem všech našich dědků. O výkonu nebudeme ani žertovat.

Cílem je muzeum v Kovářské a tak vyrážíme do hor. Stoupání u vodárny prověří stroje hned na začátku a vyžene pavouky z výfuků. Čoprákům (tak říkáme „moderním“ motorkářům) to asi moc nejede, pořád se drží na konci kolony. Za každým kopcem na ně čekáme. No dobře, čekáme, až se sjedou ty naše plečky. Ale jízda modrým obláčkem dýmu v nich jistě vyvolává vzpomínky na jejich motorkářské začátky. Rozhodně jim to přinášelo to pravé uspokojení z jízdy. Jak jinak si vysvětlit prohlášení jednoho motorkáře: „Jak můžete na těch veteránech jezdit?“, pronesené asi po 10 zastávkách, 2 hodinách jízdy a ujetých 40 km.

rr-muzeum-kovarska-2-smallSlunce svítí a my stoupáme okolo Přísečnické přehrady, přes Měděnec a Horní Halži směrem na Klínovec. Chceme se totiž pokochat z jeho vrcholku. Jenže mlha a zima nás pod vrcholem odkloní do Háje. Je čas oběda a tak parkujeme své stroje před místní hospodou. Jen tak. Cvičně. Je totiž zavřeno. Tak tedy popojedeme až do Kovářské. Zadem. Zkratkou. Silnice se změnila ve zkušební polygon terénních vozů. Trochu připomínala slavnou R7. Měl jsem pocit, že po ustupujícím wehrmachtu jsme byli druzí, kdo tudy projel.

V Kovářské se naše kolona rozdělila. Část pokračovala v uspokojení duše jízdou, my ostatní jsme uspokojovali žaludky v místní restauraci. Oběd, dezert, kávička a je tu akorát otevírací doba muzea. V Muzeu letecké bitvy nad Krušnohořím 11.9. 1944 jsme byli poprvé. Exponátů a informací je zde opravdu velké množství. Příznivci vojenské historie si zde musí připadat jako v ráji. I když popisuje spíše peklo.

rr-muzeum-kovarska-3-smallNa zpáteční cestě si zahrajeme naši oblíbenou hru a část odbočuje na křižovatce mimo domluvenou trasu. Po několika kilometrech se potkáváme pod Hasištejnem na stejné silnici, ale proti sobě. Výlet zakončíme návštěvou u kolegy na jeho chalupě pod lesem. Vyjíme zásoby sušenek, vypijeme zásoby kávy a čaje a uháníme k domovu. Povedená akce. Stroje jsou vyladěné, tak za týden na srazu v Chomutově.

Fotogalerie

Další informace