Končíme sezónu 2013

motovylet-rr-luzna-2013-1-smallTak a je to tady. Výlet, který můžeme symbolicky označit za poslední v sezóně. A pak šlus, konec, finito. Jasně, že ne! Jestli ještě blikne slunce, pochybuji, že se někdo udrží. Alkohol, drogy, herní závislost, to vše se dá zvládnout. Ale bez vůně benzínu a větru ve vlasech? Vyloučeno. S hadrem z garáže a ventilátorem na stole dlouho nevydržíte.

Tentokrát se naším cílem stalo Muzeum ČD v Lužné u Rakovníka. I zde končili sezónu. Poslední parní víkend se tak stal tou správnou záminkou k návštěvě. Počasí bylo napínavé do poslední chvíle. Ještě v neděli ráno dopadlo na zem pár kapek. O vlhké sobotě netřeba ani mluvit. Ale neděle 13.10. byla naše. Slunce, modré nebe nad hlavou, voda a blátíčko pod kolama. Zemědělské práce jsou v plném proudu. Takže žádné řezání zatáček, ale pěkně na citovku. Cestu jsme naplánovali trochu mimo pravidelnou trasu na Rakovník. Za Žatcem uhýbáme na Liběšice, Lipno, Hřivice, Konětopy. Vyjedeme Solopyský kopec do Ročova a pak po hřebeni na Džbán a dolů do Hředle. Tady je třeba zastavit u pumpy a dát rozmrazovací horkou čokoládu.

motovylet-rr-luzna-2013-2
Do Lužné je to už jen přes vršek. Stroje parkujeme u pokladny muzea. Vlastně je to taková úvodní výstavka pěti strojů před vchodem. A pak se jdeme kochat. Plánujeme, zda tu parní úzkokolejku postavíme na zahradu vedle baráku, nebo zda bude lepší nechat ji jezdit okolo domu. Obcházíme jednotlivé stroje a obdivujeme důmyslné konstrukce, ladné tvary. Prostě dovednost našich předků. A když přijíždí dvě rychlíkové lokomotivy doplnit vodu, je zážitek téměř dokonalý. Chybí drobná tečka na závěr. Oběd. Pro Romana samozřejmě o několika chodech. Za kulinářským zážitkem zajíždíme na rakovnické náměstí.

Pak už to valíme rovnou na Chomutov. Ještě pořádně vypálit výfuky a vypláchnout karbon. A tím to končí. Tak přátele, vyčistit, seřídit, namazat a na jaře u Povodí. I když, možná, aby ten přechod nebyl tak náhlý, že by to ještě šlo …

Fotogalerie

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Další informace