O závodě pravidelnosti, který se jel v Úterý v sobotu.

Týden v trapu. Po závodech o pohár pana hráběte Chotka nestačily vychladnout motory a ještě opojeni z vítězství už frčíme na další akci. Závod pravidelnosti ve městě Úterý, kam jsme vyrazili v sobotu 14. května Léta Páně 2016. Ti tři ledoví bratři, co vyhrožovali ochlazením, asi zůstali po páteční veselici unavení doma v posteli a tím pádem bylo zajištěné krásné počasí. Teplota tak akorát, aby motory měly tu správnou provozní teplotu a nám řidičům nebyla zima ani horko.

Toho dne na akci vyrazili „Roťáci“ – Jíťa, Martin, Martin, Tomáš a Já. Cesta byla vybrána s důsledností pana profesora - luxusní, po silnicích druhé třídy. Sice pár kilometrů před Úterým se ze silnice stala krosová dráha, ale kdo to mohl tušit. Za celou dobu nás předjelo jen pár aut, což bylo proti tradiční cestě přes Karlovy Vary, kde se o nás otírá nejedno auto nebo náklaďák, příjemné. Po cestě jsme též projížděli obcí Borek, kde každému z nás naskočil úsměv a nemohli jsme si nevzpomenout na Romanovo vyprávění, jak jeho sousedce přejeli náklaďákem psa stejného jména. Po psu zbyl na silnici jen mastný flek. Sousedka to těžce nesla. Byla to stará Němka. Se slovy: „Borek kaput!“ zvěstovala tuto zprávu všem sousedům v paneláku. Chudák Borek.

2016 utersky kopec 1 smallA ještě jeden vtipný zážitek se psem po cestě. Při průjezdu jednou obcí stál u silnice dědula s malým šňafajícím psíkem. Při mávání a pohledu na naše stroje zatlačil děda nejednu slzu a pravděpodobně vzpomínal na své mládí, jak řádil s klukama na podobných strojích. To však trvalo jen do té doby, než se mu ten malý psík s velkým odhodláním dohnat Martina, vytrhl a začal za ním utíkat. Malé nožičky kmitaly a vodítko vlálo. Vydrželo mu to k bratru přes půl vsi, než se chudák asi uhnal. My, co jsme jeli za Martinem, jsme se sice smáli, ale panovala tu obava, že by se hafan mohl leknout a někomu z nás se mohl namotat do drátů. V tu chvilku už by dědula asi nemával rukou, ale holí. Naštěstí se nic takového nestalo a hafan se pravděpodobně vrátil bez ujmy domů. Pokud ho nepřejel kombajn.

2016 utersky kopec 2 smallCesta uběhla, ani nevíme jak. A už se před námi otevřelo malé stylové náměstí městečka Úterý. Fasády historických domů voní novotou. Náměstí vykládané kamenem. Mám pocit, jako bychom se vrátili o několik staletí v čase. Návštěva radnice za účelem navštívení toalety nás udivila svojí starobylostí. Prostě něco, co se jen tak nevidí.

2016 utersky kopec 3 smallA už se to sjíždí. Motocykly i krásné automobily zaplnily historické náměstí. Prodělali jsme nezbytné vyplnění přihlášky a zaplacení poplatku sta korun. Za to jsme obdrželi startovací čísla a potravinový lístek na guláš. Akorát jsme ten guláš tak dlouho odkládali, až na nás nezbylo. No snad příště.

2016 utersky kopec 4 smallA už se to řadí ke startu. Čtyři kategorie. Starší a mladší motocykly a to samé v autech. První jedou ti mladší a poté ti starší. Závod spočívá v jízdě do kopce. Je jedno, jakou rychlostí jedete. Důležité je projet tuto trať dvakráte, aby časy byly stejné. Bez hodinek a funkčního tachometru je to prašť, nebo uhoď. Nějak to dopadne. Všichni jsme prosvištěli v zatáčkách za bouřlivého povzbuzování obecenstva. Opět se objevuje tajemný modrý dým. Cca 60 závodníků projíždělo tuto trať asi tři hodiny.

2016 utersky kopec 5 smallA už je po závodění. Nad městečkem proplouvají temné mraky a mezi nimi vykukuje sluníčko. Zatím neprší a doufáme, že ani nebude. Všichni závodníci, hladoví, okupují místní stánek s teplou klobásou a netrpělivě čekají na výsledky. A už je tu ten čas, kdy se závodník klepe na to, že uslyší své jméno a bude stát na obdiv všem ostatním, na bedně.

2016 utersky kopec 6 smallAvšak úspěch „RR“ jako na Chotkovi se nekonal. Jediným z naší skupiny, který mohl okusit pocit vítězství na bedně, byl Martin Šamaj a to s druhým místem v mladších motocyklech. O nás ostatních bych se tentokráte raději nezmiňoval. Ale vlastně ano. Všichni jsme dostali bronzovou medaili, která nám za čas připomene tento krásný výlet. Po ukončení ceremoniálu ještě nezbytná fotka zúčastněných členů „RR“ a tradá k domovu.

2016 utersky kopec 7 smallCesta zpět proběhla bez problémů. Nepříjemné bylo ochlazení a prudký, nárazový vítr. Zažili jsme však horší počasí a tohle nás určitě nemohlo naštvat.

Za rok zase v sobotu v Úterý. Už vidím Romana, jak příští rok s rikšou řeže zatáčky. No to bude p..del.

Rychlé rotě „Zdar“ Radek Bárta psal.
Foto: Martin Jiřiště, Radek Bárta

Jeli: Tomáš, Radek, Martin J., Jitka, Martin Š.
Trasa: 192 km - https://mapy.cz/s/Gqyi

FOTOGALERIE

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Další informace