O pohár hráběte Chotka 2016

Rok s rokem se sešel a pan hrábě Chotek, zastoupený pořadatelským klubem VCC Česká Brána, nás opětovně vyzval ke změření svých sil v jeho vyhlášeném motoristickém závodě okolo jeho panství ve Velkém Březně u Ústí nad Labem. S radostí na setkání vyrazila z Chomutova dne Léta Páně 2016 dne 7. května skupina soutěživých závodníků zvaných „Rychlá rota“ ve složení Kačka Sobotková, David Prchal, Tomáš Jakab, Martin Šamaj, Martin Jiřiště, Roman Reiter, Radek Bárta směrem Velké Březno.

Sraz u benzinové pumpy u dopravního podniku v Chomutově je již tradičním místem, kde se tito známí závodníci brzy ráno toho dne sjíždějí na svých báječných historických strojích. Předpověď počasí z Norska pro náš kraj věstí, že dne tohoto bude modré nebe a teploty tak akorát na žampiony.

Vyrážíme směrem na Ústí. Východ slunce zářícího zalévá naše tváře. Stroje šlapou jako švýcarské hodinky. Rychlost na tachometru kolísá něco mezi šedesáti pěti a sedmdesáti kilometry za hodinu. Dojez do Velkého Března i s přestávkami na čůrání trvá něco okolo jedné a půl hodiny. Během cesty nedošlo k žádné nepředvídané závadě, ani nehodě. Je pravdou, že rychlost některých z nás ovlivňovali projíždějící kamiony, které nás při předjíždění nasávali do vzdušných vírů za návěsem. Všichni jsme to však bravurně ustáli.

2016 chotek 01 smallA už je tu zámek Velké Březno. Organizátoři závodů a místní nadšenci historických vozidel vítají naší skupinu, která ze startovního pole motorkářů činí něco okolo 30 procent. Hlášky jako: „Zase přijel Chomutov, to snad nemá smysl ani závodit!“ nás nechávají chladnými. Jediné co nás nenechává chladnými je letošní sluníčko, které už po ránu slušně hřeje. Jsme tu mezi prvními. Hurá k přejímce. Známé tváře a úsměvy jsou to, na co se každý rok těšíme. Samozřejmě, s příjezdem Rychlé roty též přijíždí hromada smíchu a legrace, čímž je tato skupina celkem vyhlášená.

Startovné k bratru pro pána hraběte do truhly je celkem lidové 250,- Korun českých. Obnáší to možnost startu v tomto závodě, oběd, návštěvu zámku v Ploskovicích a ještě něco tam bylo, ale to už jsem zapomněl. Letošním hodnotným dárkem pro motoristy je sádrová sova cca 8 centimetrů vysoká. Tento dar jsme všichni s radostí přijali, i když nikdo z nás neví, co tím bylo myšleno. Doufám, že jenom někomu nezbyla sádra a neměl formu pouze na sovy. Ale přesto děkuji. Sova bude vystavena na čestném místě mezi poháry doma v garáži.

2016 chotek 02 smallPo kávě s přáteli nadešel čas startu. Nezbytná rozprava před samotným závodem informuje o nástrahách na trase. „Pozor! V první vsi mají Vokurkovi nového vlčáka. Ještě na vás není zvyklý a mohl by vás při průjezdu obcí kousnout do řiti. Hlavně řidiče motorových kol.“ „Dále upozorňujeme na ostré zatáčky plné štěrku po předpředloňské zimě, aby hlavně řidiči motorových kol neměli silniční lišej.“ Ještě jedno malé upozornění: „Z důvodu krásného počasí pravděpodobně dojde k odhazování zimních svršků českých dívek a žen a proto buďte opatrní, aby vaše oko nespočinulo někde jinde, než má, abychom vás nemuseli poté seškrabávat ze stromu. A jinak se jede podle šipek jako každý rok."

2016 chotek 03 smallRozprava je za námi. Nasazujeme kukly, kokosy, helmy. První nastartovaný stroj, Böhmerland pana Horkého, rozechvěl všechny tabulky v oknech na zámku. Jiným se díky burácejícímu motoru zastavilo srdce. Další stroje se přidávají. Objevuje se takzvaný tajemný modrý dým, který celý zámek zahalil. Startmistrem je jako pokaždé pan Zahrádka. V intervalech nacvičených za posledních pár let vypouští závodníky na trať vstříc dobrodružstvím.

Členové rychlé roty se shlukují pod zámkem, aby kolektivně vyrazili do závodu. Stoupání mezi kopci z labského údolí je zatěžkávací zkouškou pro všechny stroje. Je to tu samá zatáčka a vytáčka. Vše je úžasně umocněno nádherně rozkvetlými stromy a zelenými lukami s pasoucími se krávami a ovcemi.

2016 chotek 05 smallA už tu máme první soutěž. Záludná otázka na odhad. „Kolik je ve skleněné láhvi, mezi šrouby, svíček?“ Hádám tak 14 kousků. Asi jsem byl blízko. I kolegové hádali obdobně. Jedeme dál. Další soutěží je házení šipek na terč. Zde bravurně předvedl svoje umění Roman, pravděpodobně vytrénovaný z chomutovských bárů. Jeho šipka dolétla do terče s takovou falší, že to bylo neuvěřitelné. Jenom pro srovnání obdobně létají raketové, tepelně naváděné, střely z bojových letadel. Třetí v pořadí velice složitá otázka, hlavně pro nás řidiče motorových kol. „Přiřaďte jména k slavným příjmením,“ povídá zdatně vyvinutá dívka v policejní uniformě s kapitánskými hvězdami na výložkách. No něco jsem věděl. Nápověda přišla také vhod. „Jak jsem jmenoval Diesel jménem? No jmenoval se přeci jako ten pan Jelínek co pálí alkohol.“ No mám úplně vykouřeno. Přeci piju pivo a né nějakou slivovici. „No začíná to na R,“ napovídá podporučík VB. „Že by to byl Rudolf.“ Správně občane. „A ještě tu máme poslední příjmení - Jelínková. Jestli pak znáš její jméno? “Marně přemítám, co za slavnou osobnost se skrývá za tímto jménem. Jedinou Jelínkovou co znám je zelinářka z naší ulice, která je tak ošklivá, že si před ní musím vždycky odplivnout.“Jelínková, Jelínková. No nevím,“ povídám. „Podle slečny Jelínkové se jmenuje jedna z nejslavnějších německých automobilových značek - Mercedes,“ poučuje mě příslušník VB. Asi si budu muset doplnit vzdělání. Tohle jméno by bylo asi to poslední, která bych hádal. Je pravdou, že někteří to věděli. Ale byli to pravděpodobně ti, kteří použili Bellův přístroj a vygooglovali si správnou odpověď. Bylo to sice nesportovní, ale občas se to stává.

2016 chotek 04 smallPro dopoledne to bylo vše. První část závodu končí na Ploskovickém zámku. V letošním roce máme k obědu guláš. Já se ale celý rok těšil na řízek. No, guláš byl i s polívkou nakonec dobrej. Po obědě jsme se všichni odkutáleli do parčíku před zámkem. Zde jsme rozložili mezi paví trus své motorkářské bundy a vleže jsme nabírali energii do další části závodu.

2016 chotek 06 smallA už je to tu. Rozprava. Nastartování strojů. Start do další etapy. Sluníčko pálí jako na sahaře. Krajina úžasná. Kochám se přírodou. Musím dávat ale pozor, abych neskončil v příkopě, jako pan doktor z filmu Vesničko má středisková.

2016 chotek 07 smallA už tu máme další soutěž. Průměr volantu neznámého vozu některým zamotal hlavu. Další soutěží, ve které se někteří z nás našli, bylo skládání dětských kostek s motivem motocyklů na čas. Byl to fofr, povídám Vám. Nejlepší skládačka, tedy podle mého, byl obrázek Jawy 175, kterou na těchto závodech skládám pokaždé. Kluci a Kačka odsoutěžili a jedeme na poslední kontrolu. Posledním úkolem byla velice psychologicky zaměřená soutěž na čas. Spočíval v co nejkratším čase nacpat tyčky různých průměrů do odpovídajících děr v hranolu. Docela prča. Máme to za sebou. Hurá na zámek odevzdat startovní výkazy a už se těšíme na teplou klobásu. Do vyhlášení výsledků to ještě chvilku trvalo. Drbali jsme. Smáli jsme se. No prostě typická veteránská pohoda.

2016 chotek 08 smallA jak to nakonec dopadlo. Přesně si vzpomínám na toho pána, jak říkal: “Zase přijel Chomutov..........“ A měl pravdu. Na pomyslné bedně jsme stáli téměř všichni Chomutováci.

První v kategorii moto od roku 1950 Tomáš Jakab. Druhé místo Martin Šamaj. Čtvrtý v pořadí Roman Reiter. V kategorii motocyklů do roku 1950 Radek Bárta druhé místo. Třetí místo David Prchal. Deváté místo Martin Jiřiště a krásné desáté místo pro Kačku Sobotkovou. Kačko, neboj. I ty se dočkáš.

2016 chotek 09 smallChomutováci to zase pěkně vyzobali. Měli jsme opravdovou radost. Už teď se těšíme na další ročník. Tímto děkujeme pořadatelům za krásné závody. Krásný den. Prostě všechno bylo super.

S přáním za „Rychlou rotu“ Radek Bárta.

FOTOGALERIE 

Další informace