Startování motoru L&K

V neděli 27. září 2015 se ve Vernerově mlýně opět roztočil naftový motor Laurin & Klement z roku 1905. A my samozřejmě nemohli chybět, protože co je věřícímu svatostánek s bůžkem, to je pro nás mlýn s motorem L&K.

2015 verner mlyn spousteni motoru 1 smallCesta do mlýna byla tradičně plná kličkování přes vesnice na Žatecku a Lounsku. Je stále těžší a těžší najít silničku, kterou jsme ještě neprojeli. Naštěstí se přece jen nějaké bílé místo na mapě najde. Něco pak projíždíme opačným směrem a tím se pohled opět změní. Cesta, prosta závad, probíhá přesně podle stanoveného harmonogramu. Včetně oběda u „lakomé Barky“, jak jsme překřtili hospodu U Kulhánků v Ročově. Budiž řečeno, že náš název nijak nesouvisí s místním personálem. Soutěživci a pravidelní čtenáři našich stránek jistě vypátrají původ tohoto označení.

2015 verner mlyn spousteni motoru 2 smallVe mlýně nás už čekal David s Tomášem, kteří dorazili s Lízou – traktorem Zetor 25A. Obsadili čestné místo na travnatém nádvoří mlýna. Že s námi mlynářští již počítali, bylo vidět na přesunutém stojanu pro kola a vytvoření parkovacího místa našim strojům u brány. Pak už jen zbývá počkat, až se u výfukového komínku objeví obláček bílého kouře. To je znamení, že motor již běží. A taky se to pozná podle vibrujících okenních tabulek. Když se pokocháme, je nutné ještě posedět pod košatým ořešákem, nad výborným štrůdlem, u šálku voňavé kávy. Přiznejme si, že tentokrát byla diskuze trochu bujarejší. Asi jako když dorazí německý zájezd. Omluvou snad budiž, že to bylo pod dojmem poslední návštěvy v tomto roce.

Za RR Martin Jiřiště

Jeli: Tomáš J., Radek, Jarda, Katka, Martin, Jitka, Pavel, David, Tomáš H.

Trasa: 127 km - http://mapy.cz/s/lSfk

Další informace