Zbraslav - Slapy 2015

To není překlep ani název nového závodu. Jen jsem chtěl naznačit, že jsme si původní výlet na závody Zbraslav – Jíloviště, trochu protáhli. Trochu jsme rozšířili své působení z pevných cest i na cesty vodní. Za rachotu motorů pochopitelně.

2015 zbraslav slapy 025 smallDo Zbraslavi vyrážíme v osm ráno od Benziny na Pražské. Počasí nám opět přeje a my celkem svižně kličkujeme přes Žatec směrem na Rakovník. Dokonce tak svižně, až má Roman pocit, že mu stroj nějak nejede. Pořád to musí tahat s plynem na doraz. Ovšem, když zjistil, že jsme jeli okolo 70 km/h, radostně poplácá stroj po nádrži. Vždyť vlastně letěl jako střela! V Rakovníku si dáváme tradičně pauzu. Při té příležitosti zjišťujeme, že se červotoči z Romanova košíku pravděpodobně dostali i na odpočívadlo zdejší pumpy. Rozpad je naprosto viditelný.

2015 zbraslav slapy 030 smallZ Rakovníka pak vyrážíme přes Křivoklát, Beroun a Karlštejn. Úsek Beroun - Karlštejn jezdíme většinou opačným směrem a tak se nám otevírají vlastně nové pohledy a je čím se kochat. V Černošicích před Prahou dostávám žihadlo od nějaké vosy, či co to bylo. Pěkně do čela mezi brýle a přilbu do nějaké milimetrové mezery. Nechápu, co ji tak rozrušilo. Kdyby neletěla v protisměru, bylo by to v pohodě. Před Zbraslaví nás čeká ještě průjezd velkolepou okružní křižovatkou u Lahovic. Spousta aut, pruhů, nadjezdů, podjezdů, odboček. Čekáme na sebe za posledním sjezdem na Zbraslav. Pokud by se někdo v přiměřeném čase neobjevil, je-li bychom dál, protože kdo se jednou zamoce, už se z teho nevymoce. Patrně by upaloval některým z tunelů na Brno.

2015 zbraslav slapy 038 smallNa náměstí ve Zbraslavi je už plno. Lidí, automobilů i motocyklů. Vlastně ani nemáme čas si to pořádně prohlédnout. Priority jsou jasné. Nejdříve zajistit stravu a pak se přemístit do naší pozorovací zatáčky. Tady si teprve prohlédneme všechny stroje v plné kráse a jízdě. Vytáhneme rohlíky, oplatky, kuřecí stehna a očekáváme příjezd prvního závodníka. A už je to tady. Za výkřiků - Už jedou!, Sláva!, Vivat! a vyhazování čepic projíždí okolo nás cyklistka, rudá až … všude. Nakonec jsme se dočkali i těch strojů historických. Nejdříve zvířili prach závodní stroje. Protože mnozí řidiči měli také závodního ducha, zůstal jsem raději na vnitřní straně zatáčky. Některé automobily se tak nějak divně vlnily a posouvaly bokem, že to narušilo moji důvěru. Pak jsou na řadě motocykly. Tady už vyloženě čekáme na některé stálé účastníky, např. pana Kubištu s Torpedem z roku 1907, důstojně pšukajícím do kopce, nebo profesora Pafka s BSA 250 z roku 1927, kynoucího nám zásadně oběma rukama najednou. Možná, že i oni si nás už pamatují. Pak ještě automobily a speciální kategorie značky Bugatti, kterých se zde sešlo jedenáct. S potěšením mohu říct, že všechny zúčastněné automobily se vešly do roku 1948 (Tatra 57b), takže byly k vidění opravdu zajímavé stroje.

2015 zbraslav slapy 042 smallPo závodech se přesouváme podél Vltavy do kempu na poloostrově Ždáň u přehrady Slapy. Je po sezóně a tak už jsme tu téměř sami. Hlavním důvodem naší cesty je ovšem půjčovna motorových člunů. Lehce otráven žihadlem nemám na projížďku náladu, ale nakonec jsem přesvědčen. Půjčujeme si dva čluny a hodinu brázdíme hladinu Vltavy. Není lepší relax, než se po dni stráveném rachotem motorů v klidu prohánět po hladině za šumění vln. A za rachotu motorů. Po přistání zůstáváme v místním bufíku na pláži s překvapivě dobrou kuchyní a nacpáváme si pupky. Po večeři obsazujeme chatku a Tomáš s Romanem svůj přístřešek, kam nalákali i Katku. Asi na výhled na hvězdné nebe. A pak začalo pršet.

2015 zbraslav slapy 048 smallRáno vypadám jako křeček křížený s Číňanem. Čočky do těch škvírek nedostanu a tak musím jet v brýlích s průvanem. Když mne viděl Roman, odplivl s do rukávu: „Tfuj, čerte!“ Díky. A pak si šli s Tomášem dát ranní rozplavbu do přehrady. Do vody to šlo hladce, ve vodě bylo dobře, ale z vody se museli řádně přemlouvat. Studený vítr lehce porazil sluneční paprsky a klukům naskákala pěkná husina. My ostatní, zabaleni do svetrů, jsme těm dvěma exhibicionistům tvořili obecenstvo.

2015 zbraslav slapy 052 smallKatce v noci navlhla motorka více, než bylo zdrávo a tak Jarouš provádí různé kejkle, aby ji rozchodil. Když se zadaří, vyrážíme k Neumětelům. Jedu za Tomášem, za zvukem cinkajícího svěráku, protože oči mám plné slz. Nějak mne to dojalo, či co. Ale silnici naštěstí vidím. V Neumětelích hledáme sochu koně, pochopitelně marně. Fotíme se u památníku a míříme na křivoklátsko. V Roztokách v hospodě U Jezu si dáváme oběd a zařazujeme ji na náš seznam doporučených výletních hospod. Pak už pokračujeme bez zastávky až do Chomutova. Teprve před garáží nás dostihnou první dešťové kapky. Co víc jsme si mohli přát?

2015 zbraslav slapy 062 small

Za RR sepsal Martin Jiřiště 

Jeli: Roman, Tomáš, Radek a syn, Katka, Jarda, Martin

Trasa: 300 km - http://mapy.cz/s/lr5T

FOTOGALERIE

Další informace