Za oživlým mlýnem

Neděle 19.7.2015 bylo další ostře sledované datum. Pozvánka z Vernerova mlýna slibovala ukázku chodu mlýnských strojů. A uznejte, to prostě musíme vidět. Pro tento mlýn máme prostě nějakou slabost, či co.

Uvelebím se tedy nad mapou a hledám kudy do mlýna. Je to jen 40 km, do Loun trefíme i poslepu, ve mlýně jsme byli již několikrát, a v tom je právě ten problém. Kudy do mlýna, abychom jeli zase jinou trasou? Nakonec se na mapě klikatí ta správná čára. Můžeme vyrazit.

2015 rr verneruv mlyn stroje 1 smallTentokrát si dávám pozor, abych měl dost času a na sraz dojel včas. Drobnou komplikací jsou schované pumpky, ale asi budou v garáži. Zákon schválnosti je neúprosný. Nejsou. Nevadí, vezmu si rajtky. A sakra. Bílá košile, rajtky, kravata, čepice, vysoké boty, v zrcadle na mne zírá sudeťák vyrážející na sraz s Konrádem. Tak to by teda nešlo. Maskuji se koženou bundou a polobotkami a cestou se zastavuji doma pro pumpky. Takže jsem zase přijel pozdě.

2015 rr verneruv mlyn stroje 2 smallKonečně opravdu vyrážíme směr Louny. Ale jen chvilku. Pak kličkujeme tak důmyslně, až mají někteří pocit, že bloudíme na opačnou stranu. Když najedeme 40 km a jsme stále 20 km od Chomutova, ozývají se hlasy: „To jsem netušil, že Brloh je u Bratislavy.“ Ale veškeré kličkování probíhalo podle plánu. Snad jen mimo exkurzi ve chmelařském závodě v Tuchořicích. V poledne stavíme před hospodou U Kulhánků v Ročově. Je třeba naplnit i naše nádrže a spláchnout prach v hrdle.

2015 rr verneruv mlyn stroje 3 smallBěhem oběda se lehce zatáhlo a zvedl se vítr. Občas dokonce odlétly hranolky z talíře do cizí pusy. Jak říkám, byl to opravdu silný vítr. Nasyceni ještě tvoříme umělecké foto – Rychlá rota po letech. A pak, navzdory slovům – to jde mimo – začíná pršet. Přeháňku přečkáme pod zdejší památnou lípou a pak se spouštíme do údolí směrem na Brloh.

2015 rr verneruv mlyn stroje 4 smallDo mlýna dorážíme s časovou rezervou a tak pokračujeme v hodování. Tradičně si dáváme bezinkovou limonádu a koláč. První návštěvníci již vyrážejí na prohlídku, ale my si vychutnáváme pohodovou chvilku pod ořešákem. Ke strojům vyrážíme jako poslední, abychom měli klid. Historický elektromotor roztáčí transmisi a ta pohání jednotlivá mlýnská zařízení. Vše běží překvapivě potichu. Procházíme celým mlýnem, zkoumáme detaily, kocháme se. Mlýn žije.

2015 rr verneruv mlyn stroje 5 smallPo prohlídce ještě chvíli posedíme a pak startujeme po klasické trase Louny – Havraň směrem k domovu. Celkem jsme nakličkovali 120 km.

Jeli: Šíro, Radek, Roman, Jarda, Katka, Martin, Jitka

Trasa: http://www.mapy.cz/s/kb0t

Komentáře   

 
Jitka
0 #1 Jitka 2015-07-31 21:47
Až mi oči zvlhly a slza ukápla po přečtení článku. Super. (I kovářovic kobyla ..... Martin pochopí) :-)
Citovat
 
 
Tom
0 #2 Tom 2015-08-02 22:17
Foto RR po letech nemá chybu, ovšem nejlepší je ta lakomá Barka scela v pravo :lol:
Citovat
 

Další informace