Zahájení sezóny ve Vernerově mlýně

Konečně jsme se dočkali. Na návrh, že pojedeme do mlýna, můžeme říci – jedeme!. V sobotu 4. 7. 2015 se otevírá brána Vernerova mlýna v Brlohu. Čeká na nás tento kout plný pohody, a jak také doufáme, kout s báječnými koláči.

Cestu začínáme klasicky přes Hrušovany do Žatce. Pak okolo zámku Stekník. Tady určitě každý zavzpomínal na loňskou deštivou jízdu v době sklizně chmele. Vypadali jsme tenkrát jako banda rudochů a leckteré lázně by nám bahenní zábal záviděly. Dnes do nás pere slunce a nic podobného nehrozí. Míříme na Postoloprty, aby alespoň část trasy probíhala po netradiční cestě. Pak už jen Zeměchy, Cítoliby a Brloh.

2015 rr verneruv mlyn otevreni 1 smallBrána je opravdu otevřená a tak vjíždíme do mlýna a řadíme stroje u vchodu. „Jste naši letošní první návštěvníci,“ vítají nás místní mlynářští, „tak trochu jsme vás čekali.“ No není to báječné? Je to báječné. Usedáme do stínu ořešáku. Je nutné svlažit po cestě hrdlo a dodat tělu novou energii. A už se nese lahodná bezinková limonáda, jahodový koláč a bublanina. A přitom vám nad hlavou šustí listí, jen tak se kocháte, popíjíte, labužnicky mlaskáte a přitom cítíte, že jste vítáni. No netěšili byste se sem?

2015 rr verneruv mlyn otevreni 3 smallJe čas podívat se, co je nového ve mlýně. Otázka – chcete žito nebo pšenici? – nás trochu zaskočila. Mylně jsme se domnívali, že nám bude nasypáno, ale šlo o prostý výběr prohlídkových okruhů. Vybíráme žito, protože chceme vidět stroje, které se budou za čtrnáct dní spouštět. Ale jak se později ukázalo, stejně jsme prolezli všechno.

2015 rr verneruv mlyn otevreni 2 smallA už to začíná. Průvodkyně nás odvádí před bránu a začínáme klasicky: „Vítám vás ve Vernerově mlýně. Prvním majitelem … a nyní se podíváme dále.“ Výklad známe, jen si jej už nepamatujeme. Ale stejně se nejvíc těšíme na stroje ve mlýně. A opravdu, to co loni vypadalo jako skladiště, dnes je uklizené, stroje poskládané. Prolezeme všechna patra bez ohledu na žito či pšenici.

2015 rr verneruv mlyn otevreni 4 smallFoto - Vernerův mlýn

Prohlídka některé tak vyčerpala, že se museli povzbudit ještě slaným koláčem a limonádou. Ještě zapsat do návštěvní knihy, že jsme zvítězili a je tu čas loučení, startování a odjezd směr Louny, směr Stromovka, směr oběd. Navzdory ceduli, že je svatba a tak pro obecný lid je zavřeno, to Jitka nevzdává a oběd dostáváme. Možná to vypadá, že tento výlet byla jedna velká žranice, ale ono to tak vlastně bylo. Moc hezký výlet. Oběd jsme pak trávili na trase Lenešice, Blažim, Havraň, Chomutov.

Za RR sepsal Martin Jiřiště

FOTOGALERIE

Jeli: Martin, Šíro, Katka, David, Jitka, Jarda, Karel
Trasa: 100 km

 

 

Další informace