Výlet RR do Valeče a Kolešovic

V Železničním muzeu v Lužné se slaví 160 let Buštěhradské dráhy a to je velký mejdan pro parní lokomotivy. A ten je samozřejmě doprovázen také velkým zájmem diváků, včetně Rychlé roty. Ovšem, abychom se vyhnuli davům, plánujeme vyjížďku na nádraží do Kolešovic. V neděli 21.6.2015 tam přijede historický vlak s lokomotivou 310.093. Tím je dán cíl výpravy.

2015 kolesovka 1 small
Předpověď počasí je velmi nejistá. Možná zaprší, možná ne. Přesto dopoledne statečně vyrážíme okolo Nechranické přehrady směrem na Račetice, Mašťov a Podbořanský Rohozec. Kopírujeme Doupovské hory a kocháme se zelení a dalekými výhledy. Příjemným výletním tempem dorazíme do Valeče.

2015 kolesovka 2 small
Opravená náves a především zámek, nás příjemně překvapily. Tady na konci světa, to čekal málokdo. Procházíme se rozlehlým parkem s mohutnými stromy, řadou sousoší a nezbytnou kašnou. Nádhera.

2015 kolesovka 3 small
Ovšem, ke slovu se začínají hlásit i mnohem základnější potřeby. Je třeba naplnit žaludky a tak pokračujeme do Chyše. Ačkoliv je obec známa svým zámkem, tentokrát dáváme přednost pivovarské restauraci. I ta má své kouzlo a podrobnou prohlídku si zaslouží. Po obědě bychom si nejraději dali šlofíka, ale parní jízdní řád je neúprosný.

2015 kolesovka 4 small
Vyrážíme směrem na Blatno, Jesenici a v Pšovlkách odbočujeme konečně do Kolešovic. Už z dálky je vidět sloup kouře z nádraží. Dobré je, že vlak ještě neodjel. Špatné, že jsme si nevychutnali jeho příjezd. Přesto máme ještě pět minut na prohlídku, focení a kynutí při odjezdu.

2015 kolesovka 5 small
Zpátky jedeme klasicky přes Kněževes, Holedeč a Žatec. Tady ještě stavíme na náměstí, protože pánové si v Chyši nestihli dát pišingr. Zdejší náměstí tak zažívá palačinkové hody. No a pak domů. Možná je to suchý popis výletu, ale opravdu žádná závada, oprava, nehoda či bloudění. Naopak, naprosto pohodový výlet a odpočinková kochačka. Kdo jel, ten to zažil. Kdo nejel, pojede příště.

Jeli: Tomáš, Jarouš, Katka, Roman, Radek, Franta, Martin, Jitka

Trasa 139 km, Fotogalerie

Za RR sepsal Martin Jiřiště

Další informace