Sraz HV v Litvínově 6. 6. 2015

Když dorazila pozvánka na sraz historických vozidel v Litvínově, bylo pravděpodobné, že vyrazíme na cestu. A když se ukázalo, že sobota je v našem kalendáři volná, byla to tutovka. Objevovat nové akce v okolí, to je přece téměř povinnost.

2015 litvinov 1 small
Do Litvínova vyrážíme v sedmi lidech na šesti strojích. Výletním tempem se přesouváme oklikou přes Pesvice, Hošnice a Malé Březno do Litvínova. Ve městě si postupně předáváme štafetu ve vedení a křižovatku po křižovatce, se úspěšně dostaneme na náměstí. Je to kousek od Chomutova, ale moc z nás tento kout Litvínova ještě nenavštívilo. Při prvním ročníku očekáváme účast typu skupinka či hlouček, ale k našemu překvapení je náměstí již téměř zaplněné. Fasujeme čísla okolo devadesátky.

2015 litvinov 2 small
Po registraci vyrážíme na obhlídku. Dorazila většinou vozidla poválečná, některá válečná (a to doslova), ale našlo se i pár kousků předválečných. Vozy české i zahraniční, osobní i sportovní. To vše je podpořeno hojným počtem návštěvníků. Výstava je plánovaná do 12 hodin a tak se po prohlídce zabavujeme po svém. Někdo se vrhl na klobásku, někdo neustále krouží okolo stánku se zmrzlinou, někdo parkuje v cukrárně. Hlasatel slavnostně oznamuje, že pan Tomáš dnes slaví narozeniny. Tak to je blamáž. Taková událost a my se to dozvíme z místního rozhlasu. Jitka vyráží do cukrárny pro větrník a já pro svíčku. Pochopitelně zapalovací, voskovou nemaje. Rychlá rota pak přispěchala s gratulací. Pro tyto příležitosti by náměstí mělo býti vybaveno kašnou. Nebo jsem ji přehlédl?

2015 litvinov 6 small
Před dvanáctou hodinou organizátoři zavelí ke strojům. Stroje se daří nastartovat i roztlačit (Bába se zase dožadovala pozornosti) a ještě pět minut čekáme, až opravdu odbije poledne. V poledním vedru se motory i hlavy rozpalují a tak mizím s motorkou do stínu. Konečně je tu start. V koloně projíždíme Litvínovem a pomalu stoupáme do Krušných hor k přehradě Fláje. To pomalu, myslím doslova. Proč si vždy organizátoři jízdy v koloně myslí, že jim nebudeme stačit? Už jsem to zažil několikrát. Do kopce se nemohu pořádně rozjet, pořád je nutné řadit nahoru a dolů. Už začínám hledat vhodný plac ve stínu, abych nechal kolonu projet a pak v klidu dojel. Naštěstí se to po prudkém stoupání trochu rozjede a já si nechávám odstup, abych provětral plíce. Čím to ti chuligáni mažou, jsem celý zfetovaný M2T.

2015 litvinov 4 small
Silničky nad Litvínovem známe. Tam to prostě nemá chybu. Všude výhledy do zelena, spousta zatáček, co víc si může motorkář přát? Dojíždíme k přehradě Fláje a poprvé se můžeme projet po hrázi. Tady organizátoři přichystali prohlídku vnitřku hráze. V době, kdy je venku vedro okolo 30 °C, je vnitřní teplota 6 °C příjemným ochlazením. Že jsou uvnitř hráze takové obrovské prostory, to asi tušil málokdo.

2015 litvinov 5 small
Po prohlídce hráze se odpojujeme od kolony a vyrážíme po horách směrem k domovu. Chceme využít nádherné počasí a vrátit se domů přes vrcholky hor. A taky máme hlad. Jedeme přes Mníšek, Novou Ves v Horách na Horu sv. Kateřiny. Tady si dáme vytoužený oběd a spláchneme prach v hrdle. No a pak už přes Rudolice, Boleboř a Jirkov domů, do garáží. Ačkoliv byl vedro a všude se prášilo, vrátil jsem se s botami od bahna (hráz přehrady rozhodně není vodotěsná) a mokrou hlavou (než jsem otevřel garáž, zavlažily mne dvě minuty z tříminutového deštíku).

2015 litvinov 3 small
Ačkoliv organizátoři brali tento sraz asi jako zkušební a nazvali jej nultým ročníkem, určitě mohu říct, že to byla povedená akce a snad tím položili základ pravidelného srazu. Tak takové to bylo.

Trasa dlouhá 110 km, mapa - http://www.mapy.cz/s/iCnI

Fotogalerie

Za RR Martin Jiřiště

Další informace