Oslavy 70. výročí osvobození ČSR v Chomutově

Chomutov – divadlo - přilehlý městský park – začátek května. Co s tím má společného Rychlá rota? Budu pokračovat. 46. pěší pluk, polní kuchyně, zajatecký tábor spojeneckých armád, zástupci armády německé i rudé, revoluční gardy. To vše spadá do let třicátých a čtyřicátých minulého století.

2015 osvobozeni 1 small
Nebyla to doba zrovinka příjemná a přívětivá. Nebyla taková, jak se tváří z našich rádoby historických roťáckých fotografií pořízených na výletech při slunných nedělích. Myslím si, že není špatné sobě a především lidem připomenout či spíše nastínit určitou stránku dějin. Proč nevyužít právě 70. výročí osvobození a vzdát tak pomyslný hold a poctu lidem, kterých se to týkalo a týká.

2015 osvobozeni 2 small
Jedna návštěvnice akci zhodnotila tak, že: „Rozdmýcháváme válku (a kvůli klukům co si hrají na vojáky se válčí stále).“ Nekomentuji to. Naopak přiznejme si, kdo nemá husí kůži, když kolem Vás projde chlápek v esesácké uniformě nebo v koženém kabátu s páskou přes paži. Z věží divadla visí červené vlajky s háknkrojci, výstižně připomínající atmosféru (již tak) „německého“ Chomutova.

2015 osvobozeni 3 small
Né, že by Rychlá rota byla nějak politicky angažována, ač k tomu název nepatrně navádí. Prostě jsme vytáhli naše předválečné (a mírně poválečné) stroje. Oblékli se do dostatečně pohodlného a reprezentativního oblečení (které stejnak běžně užíváme). Každý člen RR dotáhl nějaké dobové rekvizity a doplnili jsme alespoň částečně rozsáhlou expozici různých KVH z celé ČR a především Muzea LO Na Kočičáku, jež nasadili přehršel svých sil a celou akci společně s městem Chomutovem uspořádali. Patří jim – a ostatním KVH a skupinám – dík za to, že sehráli decentní ukázku boje o divadlo.

2015 osvobozeni 5 small
Posouzení proběhlých oficialit ponechám na osobách povolanějších. Za nespoutanou RR oznamuji, že jsme si akci – a především její atmosféru – dostatečně užili a těšíme se na další spolupráci s touhle bandou nadšenců z Kočičáku.

Za RR David Prchal

FOTOGALERIE

 

Komentáře   

 
Martin
+1 #1 Martin 2015-05-11 10:47
Povedená akce, jsem rád, že nás na ni vzali. Myslím, že právě takovéto akce nás nutí dál zlepšovat dobové vybavení a doplňky. Motocykly, kola a oblečení jsou, teď ještě osobní auto, malý náklaďáček, a kárka či vozík, kastrůlek, hrnek, (protože z plastu se nejí), ponk, benzinová pumpa, garage, stabilák, dynamo ... Takže vlastně ještě velký náklaďák :lol: A byl gulášek, já byl spokojenej :P A všiml jsem si, že největší haló (z civilních akcí) vyvolávala jízda na kole okolo bufetového stanu :-)
Citovat
 
 
Radúz
+1 #2 Radúz 2015-05-11 11:21
Pravda, pravda. Bylo to opravdu zajímavé. Kdosi v davu za řinčení kulometu řekl,že je to krásné. Nevím zda na válčení či ukázce z války je něco krásného. Přesto však je nutno generacím po nás připomínat hrůzy války a dělat vše pro to, aby se tato hrůza již neopakovala.
Obrázky z akce na:
raduzveteran.rajce.idnes.cz/.. ./
Citovat
 
 
Dan
0 #3 Dan 2015-05-11 15:09
Akce byla povedená. Taky aby ne, když jsem kvůli ní absolvoval takovou štreku ( 26km tam, 26 km zpět) :lol: :lol:
Citovat
 
 
DavisFled
0 #4 DavisFled 2015-05-11 18:18
Dane, je dobře, že se líbilo. A k ujeté vzdálenosti - byli tam i kluci z Mikulova a Náchoda, takže.... :lol:
Citovat
 
 
Tom
+1 #5 Tom 2015-05-12 19:53
Byl to super relax, pojezdit, poklábosit, pokoukat, bezva.
Tu dobovou motodílnu (garage RR) osvětlenou dynamem hnaným stabilákem musíme domakat, ať máme příště taky svoje ležení :lol:
Citovat
 

Další informace