Oslavy 70. výročí osvobození ČSR v Chomutově

Chomutov – divadlo - přilehlý městský park – začátek května. Co s tím má společného Rychlá rota? Budu pokračovat. 46. pěší pluk, polní kuchyně, zajatecký tábor spojeneckých armád, zástupci armády německé i rudé, revoluční gardy. To vše spadá do let třicátých a čtyřicátých minulého století.

2015 osvobozeni 1 small
Nebyla to doba zrovinka příjemná a přívětivá. Nebyla taková, jak se tváří z našich rádoby historických roťáckých fotografií pořízených na výletech při slunných nedělích. Myslím si, že není špatné sobě a především lidem připomenout či spíše nastínit určitou stránku dějin. Proč nevyužít právě 70. výročí osvobození a vzdát tak pomyslný hold a poctu lidem, kterých se to týkalo a týká.

2015 osvobozeni 2 small
Jedna návštěvnice akci zhodnotila tak, že: „Rozdmýcháváme válku (a kvůli klukům co si hrají na vojáky se válčí stále).“ Nekomentuji to. Naopak přiznejme si, kdo nemá husí kůži, když kolem Vás projde chlápek v esesácké uniformě nebo v koženém kabátu s páskou přes paži. Z věží divadla visí červené vlajky s háknkrojci, výstižně připomínající atmosféru (již tak) „německého“ Chomutova.

2015 osvobozeni 3 small
Né, že by Rychlá rota byla nějak politicky angažována, ač k tomu název nepatrně navádí. Prostě jsme vytáhli naše předválečné (a mírně poválečné) stroje. Oblékli se do dostatečně pohodlného a reprezentativního oblečení (které stejnak běžně užíváme). Každý člen RR dotáhl nějaké dobové rekvizity a doplnili jsme alespoň částečně rozsáhlou expozici různých KVH z celé ČR a především Muzea LO Na Kočičáku, jež nasadili přehršel svých sil a celou akci společně s městem Chomutovem uspořádali. Patří jim – a ostatním KVH a skupinám – dík za to, že sehráli decentní ukázku boje o divadlo.

2015 osvobozeni 5 small
Posouzení proběhlých oficialit ponechám na osobách povolanějších. Za nespoutanou RR oznamuji, že jsme si akci – a především její atmosféru – dostatečně užili a těšíme se na další spolupráci s touhle bandou nadšenců z Kočičáku.

Za RR David Prchal

FOTOGALERIE

 

Další informace