Když to Laurin & Klement roztočí

Při poslední návštěvě Vernerova mlýna, to bylo cestou z Lidic, nám slečna „mlynářka“ prozradila, že v neděli 28.9.2014 se bude spouštět motor. Informace, která nezasvěceného nechá naprosto lhostejným, v nás vyvolala výkřiky nadšení. Chystejte štrůdl, v neděli jsme tady! Oživen bude totiž motor Laurin & Klement, system Brons z roku 1915!

V neděli, za ranního kuropění, v 10 hodin, se řadíme u Benziny. Slunce již probleskuje, vypadá to na příjemný den. Vyrážíme ve složení Tomáš (ČZ 150 C), Martin (Jawa-ČZ 175), Jirka (Jawa 350), Jitka (ČZ 150 C), Lenka (Simson) a já, Martin (ČZ 250 Sport). Jenže hned za cedulí Chomutov na nás čeká mlha hustá tak, že by se dala krájet. Asi 500 m mi trvá, než si uvědomím, že když utřu kapičky z brýlí, uvidím lépe. A taky že jo. Asi o dva metry. Na kopci u Března lehce prosvítá slunce. Ale je to jen na jeden nádech a zase pod peřinu. Mlhy se zbavíme až za Nechranickou přehradou. Pak nás slunce provází již celý den.

2014-spousteni-motoru-2-small
Opět projíždíme neznámé vesničky, mezi chmelnicemi, přes údolíčka, podél potoka, lesem. Kličkujeme pro nás neznámou krajinou a přitom kousek od domova. To projíždíte okolo směrovky Žatec 6 km, ujedete asi 20 km, a jste u cedule Žatec 7 km. Tyhle zapomenuté kouty miluju. Paříž, Kanáry, Maledivy, Kréta, tam byl každý. Ale kdo projel Kozojedy, Lhotu, Kounov, Smilov, Konětopy, Solopysky, Brloh? Už mnohokrát jsem tady psal, jakou máme u nás krásnou krajinu. A musím to zopakovat. To byla panoramata!

2014-spousteni-motoru-6-small
Ovšem, jen s romantikou nevydržíte. Proto je naplánován oběd v Mutějovicích. Parkujeme ve dvoře Poddžbánského pivovaru. Příjemná restaurace, dobré jídlo, pohoda. Po jídle bychom si dali nejraději šlofíka, ale čekají nás ve mlýně. Sjíždíme z Džbánského hřebenu a kocháme se výhledem na Lounsko. Do Vernerova mlýna přijíždíme právě včas. Tím myslím včas, abychom stihli zakousnout štrůdl, než celá paráda začne. Do mlýna dorazila další část RR – David, Tomáš, Katka a Radek. Sice běžným vozem, ale budiž jim to odpuštěno.

2014-spousteni-motoru-3-small
Ve mlýně se nakonec sešlo asi 50 zvědavců. Sláva začala slavnostními proslovy a stručnou přednáškou o postupu renovace motoru. Přítomni jsou tři pánové, kteří renovaci provádí. Tady se trochu stydím, protože jsem zapomněl jejich jména, a to mne mrzí. Jde totiž nejen o zručné renovátory, ale o pravé milovníky historické techniky, kteří si s vámi velmi ochotně popovídají nejen o svém díle, ale o technice vůbec. Po úvodním slovu jdou startovat motor. Bohužel bez přítomnosti veřejnosti, takže tu pravou alchymii tentokrát nevidíme. Ale prý příště. Takže další důvod, proč se do mlýna zase vrátit.

2014-spousteni-motoru-4-small
Motor se již točí a v malé místnosti se u něho postupně střídají návštěvníci. Nakouknou, chvíli postát u motoru, a zase jít. To mohou dělat jen blázni. No a proto jsme tady. K motoru se dostávám v okamžiku, kdy je ohlášena poslední minuta provozu. Ale i to stačí. Pokochat se klapáním ventilů, poslechnout si blafání. Motorový mejdan pomalu končí. Ještě se zastavíme u našich motocyklů a pánové si pro změnu prohlédnou a poslechnou trochu menší motory.

2014-spousteni-motoru-5-small
Pro tento rok se pravděpodobně loučíme s oblíbeným mlýnem naposledy a míříme přes vesničky zpět k domovu. Myslím, že to byl další povedený den v pomalu končící sezoně RR.

Za RR Martin

Fotogalerie - Video

Délka trasy: 80 km
Cesta tam: http://www.mapy.cz/s/dbQf
Cesta zpět: http://www.mapy.cz/s/dbR7

 

Komentáře   

 
Martin
+1 #1 Martin 2014-10-02 22:15
Sice "jen" 80 km na celodenní výlet, ale já byl tou kochačkou nadšen. :P A kdyby mohl někdo oživit mou paměť jmény mistrů renovátorů, která zazněla v úvodu startování, budu mu vděčný :oops:
Citovat
 
 
DavisFled
0 #2 DavisFled 2014-10-03 05:57
Byla to bezva blesková akce. Přátelé, nastává problém. Až zařadí do provozu i oběh vodního chlazení, tak mě od toho motoru prostě neodtrhnou! :oops: Byla to bomba, jak si krásně klapal a duněl v základech mlýnu :-*
Ale jak říkal Radek: "Doufám, že až přijedeme za rok, že ho alespoň vytáhnout ven na světlo. :lol:
Citovat
 
 
Tom
+1 #3 Tom 2014-10-03 20:54
Tak to doufám Davide, že s náma příští rok konečně vyrazíš do Solvayových lomů na rotující setrvačníky. Tam odsud tě teprv nikdo nedostane ;-)
Citovat
 
 
DavisFled
0 #4 DavisFled 2014-10-03 21:07
Uvidíme, jak to bude se skútrsrazem, to je ten samý termín, ale setrvačníky mě lákají o dost více :oops: Se mi zdá, že je přes sezónu strašně málo víkendů. Člověk ani nestíhne objezdit, co chce. :sad:
Citovat
 
 
xmen
0 #5 xmen 2014-12-05 00:58
Zdravím Vás , potřebuji informace k tomu motoru , prosím napište mi ,
Je to důležité , ale víc nebudu prozrazovat. dejte mi mejla na Vás.
Citovat
 

Další informace