Eliška JUNKOVÁ

16. listopad je významným dnem pro světově známou automobilovou závodnici českého původu - Elišku JUNKOVOU. Sama říkala: "Začínám století" - narodila se totiž roku 1900 do rodiny Olomouckého zámečníka. S automobilem se poprvé setkala ve svých dvaceti letech u příbuzných ve Francii. Tehdy ještě netušila, že se jí volant stane vším.

2014-eliska-junkova
Zprvu závodila jako spolujezdec jejího manžela Čeňka Junka. Postupem času se dopracovala k vlastní kariéře. Stala se vůbec první a jedinou ženou Grand Prix, která se se svými zajetými časy dokázala vyrovnat tehdejší prvorepublikové závodnické špičce. Nejlepším jejím výsledkem byla pátá příčka při Velké ceně Targa Florio, jež roku 1928 dosáhla. Vyhrála taktéž nespočet závodů v ČSR.

Když se řekne Eliška Junková, snad každému se jako první vybaví pojem Bugatti. Není to jen vůz, který s Čeňkem skoro od prvopočátku vlastnili, je to i přátelské pouto, jež s Ettorem dlouhá léta panovalo. Po ukončení své závodnické kariéry na automobilový průmysl nezanevřela. Vždy byla tak trochu jeho součástí.

Jejím snem bylo cestování, toužila po cestě do Indie. O tuto její cestu se zasloužil především Ettore, který jí poskytl osobní vůz Bugatti, jež měla při cestě po světě prezentovat. Aktivně se podílela například při vzniku Masarykova okruhu v Brně. Dalo by se psát dlouho o jejím životě, ale to nyní není účelem.

Účelem tohoto článku je alespoň na chvíli vzpomenouti na tuto Zasloužilou mistrini sportu.
Děkujeme Eliško Junková!

Za RRR David

Komentáře   

 
Zdeněk
0 #1 Zdeněk 2014-11-16 12:54
Hezká připomínka na tuto velkou dámu automobilismu. Jen přiznej Davide, že se ti to datum dobře pamatuje - když narozeniny slavíte společně ;-)
Pravda, pár let vás dělí...
Citovat
 
 
Martin
+1 #2 Martin 2014-11-16 16:35
A tak proto, a já si říkal, jak si to může pamatovat. A oni spolu mají techtle. :roll:
Citovat
 
 
Zdeněk
0 #3 Zdeněk 2014-11-16 18:37
... a možná i mechtle :lol: :lol:
Citovat
 
 
Tom
+1 #4 Tom 2014-11-17 19:17
Tak to je pěkné, mít společné narozeniny s takovou legendou ;-) o to víc pro takového nadšence motohistorie jakým David bezesporu je 8) Takže vše nejlepší přeju ;-)
Citovat
 

Další informace